اخبار

تست آنالیز پاسخ فرکانسی ترانسفورماتور اصلی واحد شماره ۴ نیروگاه رامین انجام شد

تست آنالیز پاسخ فرکانسی ترانسفورماتور اصلی واحد شماره ۴ نیروگاه رامین انجام شد
روش آنالیز پاسخ فرکانس ، یک روش مناسب جهت بررسی و تشخیص عیوب و صدمات فیزیکی وارده بر سیم پیچ ها و هسته ترانس در اثر حمل و نقل ، نیروهای الکترومکانیکی ناشی از اتصال کوتاه و یا پیری ترانسفورماتور می‌باشد.
 تست آنالیز پاسخ فرکانسی ترانسفورماتور اصلی واحد شماره ۴ نیروگاه رامین انجام شد
 
 به گزارش روابط عمومی نیروی رامین اهواز : تست تخصصی ( FRA  )  به منظور اطمینان از سلامت وضعیت فنی ترانسفورماتور اصلی ۴۰۰mva واحد شماره ۴ این نیروگاه با موفقیت انجام شد.
 
غلامرضا حیاتی سرپرست امور مهندسی و نظارت الکتریک نیروگاه رامین با اعلام این خبر گفت: روش آنالیز پاسخ فرکانس ، یک روش مناسب جهت بررسی و تشخیص عیوب و صدمات فیزیکی وارده بر سیم پیچ ها و هسته ترانس در اثر حمل و نقل ، نیروهای الکترومکانیکی ناشی از اتصال کوتاه و یا پیری ترانسفورماتور می‌باشد.
 
وی گفت : این روش براین اصل استوار است که تابع تبدیل مربوط به سیم پیچ های یک ترانسفورماتور جزء ویژگی های منحصر به فرد آن می باشد و هر سیم پیچ دارای ظرفیت خازنی ( C ) و اندوکتانس( L ) می‌باشد و هرگونه تغییر در سیم پیچی، منجر به تغییرات در این پارامترها می‌شود که با استفاده از روش ( FRA ) تغییرات تابع تبدیل و در نتیجه به اشکال در سیم پیچی و هسته می توان پی برد .
 
وی افزود: با توجه به خروج با برنامه واحد شماره ۴ نیروگاه به دلیل مشکلات پیش آمده در بویلر این واحد ، از فرصت به‌دست آمده نهایت استفاده را برده و در این بازه زمانی و در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به انجام این تست های تخصصی نمودیم.
 
حمدالله سعیدی کیا رئیس اداره حفاظت تعمیرات الکتریک نیروگاه و سرپرست این عملیات نیز اظهار داشت: پس از باز کردن اتصالات هر دو سمت ترانسفورماتور توسط پرسنل تلاشگر تعمیرات الکتریک، اقدام به انجام تست ( FRA )  و همچنین تست‌های تکمیلی تلفات عایقی (تانژانت دلتا)،  اندازه گیری مقاومت اهمی ، تست تقسیم شار و تست نسبت تبدیل در کوتاهترین زمان ممکن در شرایط نامساعد محیطی و دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد نمودیم و خوشبختانه این ترانس‌پس از انجام این عملیات با موفقیت وارد مدار شد.
شایان ذکر است تست fra یکی از تستهای حساس و تخصصی ترانسفورماتور ها می باشد که برای اولین بار در این نیروگاه و با مشارکت دانشگاه تهران انجام گردید.
۲۱ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۰
روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز |
تعداد بازدید : ۹۵۱