اخبار

فاز اول دومین سیستم کنترل توربین واحد 315 مگا واتی نیروگاه رامین راه اندازی شد

فاز اول دومین سیستم کنترل توربین واحد 315 مگا واتی نیروگاه رامین راه اندازی شد
فاز اول سیستم کنترل توربین واحد 315 مگاواتی شماره 5 نیروگاه رامین بدون اتکا به شرکت سازنده روسی و بکار گیری کلیه ظرفیت های داخلی نصب و با موفقیت راه اندازی شد .

به گزارش روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز :   فاز اول سیستم کنترل توربین واحد 315 مگاواتی شماره 5 نیروگاه رامین بدون اتکا به شرکت سازنده روسی و بکار گیری کلیه ظرفیت های داخلی نصب و با موفقیت راه اندازی شد .

داوود محمودی مدیرعامل نیروگاه رامین با اعلام این خبر اظهار داشت : این نیروگاه همواره با اعتماد به دانش و تجربه ارزشمند کارکنان خود و ارتباط عمیق با شرکتهای دانش بنیان ، مهندسی معکوس و گام برداشتن در مسیر خودکفایی ملی را از اهداف اولیه خود قرار داده و به لطف خدا ، تلاش کارکنان و حمایت مسئولان صنعت برق توانستیم در سالهای اخیر دستاوردهای مهمی در عرصه طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات حساس نیروگاهی بدست آوریم . وی با اشاره به تجربه موفق نیروگاه رامین در طراحی و ساخت سیستم کنترل توربین که یکی از تجهیزات مهم و حساس این نوع واحدهای نیروگاهی است  گفت :  سیستم های قدیمی خارجی ایرادات  متعددی در طراحی و کارکرد فنی دارند و براساس رویکردی که داریم توانستیم  با  تلاش متخصصان نیروگاه اقدام به طراحی و ساخت سیستم کنترل توربین با کارایی بهتر و دقیق تری نماییم و هم اکنون نیز فاز اول این سیستم پس از انجام آزمایشات فنی و مهندسی با موفقیت برروی واحد 315 مگاواتی شماره 5 این نیروگاه نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت .

محمودی همچنین عملکرد دقیق ، کارایی بهتر ، عدم وابستگی به کشور سازنده ، صرفه جویی ارزی ، اعتماد و  ارتقاء سطح انگیزه کارکنان و حمایت از تولید داخلی را  از ویژگی های  طراحی و ساخت این تجهیز بدست متخصصان داخلی عنوان نمود .  

فرشاد شامرادی مدیر امور مهندسی و نظارت کنترل و ابزار دقیق نیروگاه و مجری این پروژه نیز اظهار داشت :  سیستم کنترل الکترونیکی توربین روسی بدلیل اشکالات و ضعف طراحی ، کارایی لازم را ندارند و به همین دلیل اقدام به ساخت سیستم کنترل جدید با بهره گیری از کنترلر های قدرتمند سری 400  و  جایگزینی آن با سیستم قدیمی نمودیم . وی  مهمترین مزایا و برتری های سیستم فوق را ، راه اندازی اتوماتیک توربین از صفر تا اتصال به شبکه برق ، کنترل تنش های حرارتی توربین ، بهبود عکس العمل سیستم ، حفاظت افزایش سرعت توربین ، افزایش ضریب اطمینان با بکار گیری تجهیزات دوبل ، نمایش ترند ها و مقادیر ورودی و خروجی و ثبت آنها در حافظه بلند مدت، امکان عیبی یابی و تحلیل اشکالات سیستم و بومی سازی تکنولوژی کنترل توربین بخار عنوان نمود .

شامرادی با اشاره به همکاری شرکت آهار شرق در ساخت این تجهیز حساس افزود: در فاز دوم پروژه با توجه به اشکالات متعدد ، فرسودگی و انحصاری بودن قطعات سیستم قدیمی ، اقدام به  جمع آوری بخش زیادی از سیستم هیدرولیکی و تغییر طرح و ساخت تجهیزات لازم با  قابلیت های فنی دقیق تری خواهیم کرد .

لازم بذکر است این نیروگاه در سال گذشته نیز موفق به طراحی و ساخت سیستم کنترل توربین واحد شماره 6  خود با هزینه 700 میلیون تومانی و صرفه جویی 5 میلیارد و300 میلیون تومانی  شده و با ساخت این تجهیز که  کارکرد دقیق و مطلوبی برروی این واحد 315 مگاواتی داشته است ، ضمن صرفه جویی ارزی ، جلوه ای از تحقق اقتصاد مقاومتی در نیروگاه رامین و صنعت برق کشور را ارائه نمود .

۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۳۵
روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز |
تعداد بازدید : ۶۴۲