اخبار

راه اندازی توربین ۳۱۵ مگاواتی نیروگاه رامین اهواز با استفاده از پره های ایرانی

راه اندازی توربین ۳۱۵ مگاواتی نیروگاه رامین اهواز با استفاده از پره های ایرانی
جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور ( حدود ۳۶ میلیارد تومان)، حمایت و تکیه بر توانمندی ایرانی ، کاهش زمان تعمیرات و راه اندازی سریعتر این واحد ۳۱۵ مگاواتی مهمترین دستاورد این پروژه تخصصی بود.

 به گزارش روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز: توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ نیروگاه رامین اهواز پس از نصب پره های ساخت ایران مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

محسن حافظی مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز با اعلام این خبر گفت: توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ این نیروگاه در اوایل اسفندماه سال گذشته از ناحیه پره های استیج ۲۷و‌۲۸و ۲۹ دچار شکستگی و آسیب های جدی شد و ناگزیر شدیم جهت جلوگیری از آسیب های بیشتر این واحد تولید برق را از مدار خارج کنیم.

حافظی گفت: پره های این نوع توربین ها فشار ۲۴۰ اتمسفری و حرارت ۵۴۰ درجه سانتیگرادی را می بایست تحمل کنند که دارای متریال ،ساختار فنی و تکنولوژی خاصی هستند که تاکنون در کشورهای بلوک شرق تولید می شدند.

وی گفت: اعتماد به سازندگان ایرانی و قطع کامل وابستگی به سایر کشورها همواره از رویکردهای وزارت نیرو و بویژه صنعت برق حرارتی بوده و ما نیز بر همین اساس ساخت و تعویض این پره ها را به شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران واگذار نمودیم و پس از نصب و اجرای تنظیمات تخصصی توانستیم با موفقیت این واحد تولید برق را راه اندازی و مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل نماییم.

وی گفت: در این پروژه پره های استیج شماره ۲۷ تعویض شده و پره های استیج شماره ۲۸ و ۲۹ مورد ترمیم و اصلاح قرار گرفتند. حافظی همچنین از ساخت و نصب پره های استیج ۲۹ برای اولین بار در ایران برروی روتور IP  رزرو این نیروگاه  خبر داد که هم اکنون در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در حال انجام است.

حافظی با اشاره به آغاز فصل گرما و پیک مصرف برق در جنوب کشور گفت: خرید و انتقال این نوع پره ها با توجه به شرایط  تحریمی ، قیمت هنگفت و پروسه زمانی تامین آنها باعث عدم راه اندازی بموقع این واحد نیروگاهی می شد که احتمالا بیش از ۸ ماه بطول می انجامید در حالی که پروسه ساخت، نصب و راه اندازی این واحد نیروگاهی با تکیه بر دانش و تخصص ایرانی حدود ۳ ماه طول کشید.

مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور( حدود ۳۶ میلیارد تومان) ، حمایت و تکیه بر توانمندی ایرانی ، کاهش زمان تعمیرات و راه اندازی سریعتر این واحد ۳۱۵ مگاواتی را مهمترین دستاورد این روی پروژه دانست و اظهار امیدواری نمود شاهد تولید پایدار انرژی برق توسط این  واحد تولیدی بویژه در تابستان و پیک مصرف برق سال جاری باشیم.

وی همچنین افزود : نیروگاه‌های حرارتی بیش از ۹۵ درصد برق کشور را تولید می کنند که با سختی ها و هزینه های هنگفتی صورت می پذیرد و از  مردم و صنایع می خواهیم که با صرفه جویی در این انرژی حیاتی صنعت برق حرارتی را همراهی کنند تا بتوانیم نیاز مردم و شبکه سراسری برق کشور را تامین کنیم.

لازم بذکر است نیروگاه رامین اهواز با ۶ واحد تولیدی بزرگترین نیروگاه بخاری کشور است و نقش مهمی در تامین برق مورد نیاز مردم، صنایع و پشتیبانی از شبکه سراسری برق کشور ایفا می کند.

۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ۱۵:۳۸
روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز www.raminpower.ir |
تعداد بازدید : ۲۶۷