اخبار

تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن

تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن
یاداشت : وقتی که ما خواب هستیم، بدن‌مان بیدار است و به فعالیت های حیاتی خود ادامه می دهد تا ما بتوانیم به طور سالم به زندگی خود ادامه دهیم. بنابراین در طی خواب دستگاه های مختلف بدن دچار تغییراتی می شوند که ما در این مقاله آنها را برای شما بیان می کنیم.
💠 تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن
 
✏️محمد حمیدی – مسئول بهداشت حرفه ای 
 
♻️وقتی که ما خواب هستیم، بدن‌مان بیدار است و به فعالیت های حیاتی خود ادامه می دهد تا ما بتوانیم به طور سالم به زندگی خود ادامه دهیم. بنابراین در طی خواب دستگاه های مختلف بدن دچار تغییراتی می شوند که ما در این مقاله آنها را برای شما بیان می کنیم.
 
🔹تحقیقات نشان داده است که خوابیدن با عفونت ها می جنگد و به حفظ سلامتی بدن کمک می کند. 
🔸هنگامی که خواب هستیم، سیستم ایمنی بدن، پروتئین خاصی را تولید می کند که با بیماری ها می جنگد و 
 
🔹هنگامی که بیدار می شویم، تولید این پروتئین کم می شود. 
 
🔸خوابیدن به میزان کافی، مقاومت بدن در برابر عفونت ها را بالا می برد.
 
 🔹مطالعات نشان داده اند کمبود خواب، باعث کاهش گلبول های سفید خون می گردد. گلبول های سفید بخشی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهند، در تنتیجه با کاهش آنها، مقاومت بدن در برابر بیماری ها نیز کم  می گردد. 
 
🔸هنگامی که خواب هستیم، یک ماده ضدسرطانی به نام (  Tumor necrosis factor   ) TNF از رگ ها خارج می شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که تا ساعت 3 صبح بیدار می مانند، در روز بعد کمتر از یک سوم سلول هایشان دارای TNF است. لذا اثر ضدسرطانی آن تا حد زیادی کم می شود.
 
🔹خواب نقش مهمی را برای ترمیم و بازسازی و رشد مو می تواند ایفا کند
 
🔸کمبود خواب و خوابیدن نامنظم، بر عملکرد سیستم ایمنی بدن، ترشح هورمون ها، استقامت جسمی و روانی تاثیر دارد.
 
🔹مو نسبت به تغییرات داخلی بدن بسیار حساس می باشد و همیشه ریزش مو به دلیل اختلالات داخلی می باشد
استرس هم می تواند باعث ریزش مو گردد و از آنجایی که کمبود خواب ایجادکننده استرس است، پس می توان گفت که کمبود خواب باعث ریزش مو می شود.
 
♻️تاثیر خواب بر کبد
 
🔹هنگامی که خواب هستیم، کبد فرایند چربی ها را در بدن انجام می دهد. کبد سالم، سوخت‌وساز چربی ها را تنظیم می کند و مهم ترین عضو چربی‌سوز در بدن است.
اگر کبد نتواند چربی ها را بسوزاند، چربی ها در کبد جمع می شوند و مشکلاتی مثل چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت، بیماری قلبی و دیگر بیماری های متابولیک را به وجود می آورند.
 
♻️تاثیر خواب بر کلیه
 
🔹هنگامی که خواب هستیم، سرعت تصفیه مواد زائد و دفعی در کلیه ها کاهش می یابد. این کاهش عملکرد کلیوی باعث می شود که بعد از بیدار شدن از خواب در صبح، ادرار غلیظ باشد.
 
♻️تاثیر خواب بر دستگاه گوارش
 
🔸بدن باید ذخیره انرژی را تنظیم کند. سوخت اصلی انرژی بدن، گلوکز می باشد. گلوکز به طور مداوم می سوزد تا انرژی لازم برای انقباض عضلات، انتقال پیام های عصبی و تنظیم دمای بدن را تامین نماید.
 
۲ بهمن ۱۳۹۶ ۱۷:۴۸
روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز |
تعداد بازدید : ۳۸