اخبار

توربین های انبساطی نیروگاه رامین اهواز پس از 12 سال توقف مجددا راه اندازی می شوند

توربین های انبساطی نیروگاه رامین اهواز پس از 12 سال توقف مجددا راه اندازی می شوند
مهمترین اقدامات صورت گرفته در این واحدها ، تعمیرات اساسی توربین ها ، بویلرها و تجهیزات جانبی شامل دیراتور ، مبدلها ، پمپ ها و عایقکاری( بخش مکانیک ) تعمیر 4 دستگاه ترانس ، تعویض باطری ها و سرویس و تست بریکرها و شین های 33 کیلو ولت ( بخش الکتریک ) و همچنین تعمیر و سرویس قطعات و تجهیزات ابزاردقیق می باشد.
 
به گزارش روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز : توربین های انبساطی نیروگاه رامین پس از 12سال توقف ، در آینده ای نزدیک مجدداً  به بهره برداری می رسند  .
غلامرضا محمودی زودجانی مدیر راه اندازی توربین های انبساطی نیروگاه رامین اهواز اظهار داشت : در میان منابع متعدد تولید برق،‌ ایستگاه های تقلیل فشار گاز،‌ منابعی سرشار از انرژی جهت تولید برق می باشند که با توجه به اتلاف انرژی در شیرهای فشار شکن گاز،‌ ایده جایگزینی توربین های انبساطی به جای شیرهای مربوطه مطرح گردید.
وی گفت : اساس کار توربین های انبساطی بر اساس اختلاف فشار گاز  بین ورود و خروج  این توربین ها طراحی شده است که در نیروگاه رامین فشار ورودی از ایستگاه گاز به توربین در حدود 18 اتمسفر و خروج از آن در حدود 1/8 اتمسفر می باشد که همین اختلاف فشار در توربین ها  باعث تولید 6/5 مگاوات برق در هریک از ژنراتورهای توربین انبساطی می گردد . وی همچنین افزود : دو واحد توربین انبساطی این نیروگاه با مجموع توان تولید 13 مگاوات ساعت توسط شرکت اطلس کوپکو در سال 82 نصب و راه اندازی شد اما به دلیل آلودگی گاز و مشکلات فنی از مدار خارج شد که راه اندازی مجدد آنها در سال 84 نیز بدلیل تحریم های کشورهای غربی علیه کشورمان باعث گردید تولید این توربین ها متوقف شود .
محمودی گفت : پس از رفع برخی از تحریمهای فنی و با هماهنگی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی نسبت به تعمیرات اساسی و رفع مشکلات ساختاری این توربین ها با مشارکت کارشناسان آلمانی اقدام نمودیم.
 
وی مهمترین اقدامات صورت گرفته در این واحدها را تعمیرات اساسی توربین ها ، بویلرها  و تجهیزات جانبی شامل دیراتور ، مبدلها ، پمپ ها و عایقکاری( بخش مکانیک ) تعمیر 4 دستگاه ترانس ، تعویض باطری ها و سرویس و تست بریکرها و شین های 33 کیلو ولت ( بخش الکتریک ) و همچنین تعمیر و سرویس قطعات و تجهیزات ابزاردقیق این واحدها  عنوان نمود. 
لازم بذکر است  طی ایام پیش رو این توربین های انبساطی بعد از 12سال توقف و پس از رفع اشکالات جزئی و انجام آنالیزهای تخصصی از سوی شرکت سازنده ، مورد بهره برداری مجدد قرار خواهد گرفت.
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۲۰
روابط عمومی نیروگاه رامین اهواز |
تعداد بازدید : ۸۱۹